Stół laboratoryjny – podstawowe elementy konstrukcyjne

Każdy stół laboratoryjny, niezależnie od konfiguracji i specyfikacji, posiada określone, charakterystyczne części składowe. Pojawiają się one nawet w przypadku instalacji o konstrukcji modułowej, które zresztą są coraz częściej spotykane w polskich laboratoriach.

Płyta robocza

Jest to powierzchnia, na której wykonuje się poszczególne badania i analizy biologiczne i chemiczne. Charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie silnych środków chemicznych (kwasowych i zasadowych). Z reguły jest zainstalowana dosyć wysoko, co oznacza, że praca przy stole odbywa się albo na stojąco, albo na bardzo wysokich krzesłach. Opcjonalnie, może być pokryta różnymi powłokami ochronnymi.

Konstrukcja nośna

Jest to najczęściej stelaż, który zwykle jest wykonany z wysokogatunkowej stali. Konstrukcja stelaża jest najczęściej dosyć złożona i zależy przeważnie od tego, z jakim stołem ma się do czynienia. Wewnątrz stelaża znajdują się szafki, które – w nowoczesnych instalacjach – mogą być usadowione dowolnie względem siebie.

Nadstawki

Poprzez nadstawki w stole laboratoryjnym, rozumie się najczęściej wszystkie elementy składowe, które wychodzą ponad powierzchnię blatu. Ich funkcje są bardzo zróżnicowane i uzależnione od zamówienia przyszłego posiadacza stołu. Niektóre z nich mają charakter specjalistyczny, umożliwiając np. zainstalowanie palników, bądź innych konkretnych urządzeń.

Dodatkowo, stół laboratoryjny może (a w zasadzie powinien) posiadać zlew i inne elementy infrastruktury, pozwalające na utrzymanie go w odpowiedniej czystości i higienie (zobacz na DanLab).