Sprzęt laboratoryjny – mieszadło magnetyczne

Sprzęt laboratoryjny – mieszadło magnetyczne

Wiele roztworów chemicznych, ze względu na swoje właściwości, nie może być mieszanych metodą kontaktową, czyli za pomocą typowych mieszadeł. W takich sytuacjach używane są mieszadła bezkontaktowe, magnetyczne, oddziałujące na zawartość naczynia za pomocą zmiennego pola elektromagnetycznego.

Działanie mieszadła magnetycznego

Zasada działania jest bardzo prosta – do naczynia z roztworem wkłada się żelazny lub stalowy niewielki pręcik ukryty w teflonie bądź polietylenie, tak zwany dipol, który będzie czynnikiem mieszającym, natomiast pod naczynie podkładane jest mieszadło magnetyczne. Pole to emitowane przez mieszadło wpływa na dipol, który reaguje na jego zmienność powodując mieszanie cieczy.

Spośród mieszadeł magnetycznych można wyróżnić ich dwa rodzaje; są to:

  • mieszadła z układem elektromagnesów statycznych, włączanych i
    wyłączanych, co powoduje zmianę pola elektromagnetycznego,
    wpływającego na ruch dipola,
  • mieszadła z magnesami trwałymi, umieszczonymi na tarczy obracanej
    przez silnik elektryczny.

Mieszadła magnetyczne, dwufunkcyjne

Mieszadła magnetyczne z zamontowanymi magnesami statycznymi to niewielkie urządzenia, gdyż magnesy te generują zbyt słabe pole elektromagnetyczne. Nie posiadają również płyt grzewczych – słabe pole elektromagnetyczne zostałoby zakłócone przez prąd elektryczny płynący przez te płytki, a służące do ogrzania mieszaniny.

Na większą skalę stosowane są mieszadła z trwałymi magnesami, umiejące wygenerować dużo większą moc, której nie zakłóci prąd elektryczny używany do podgrzewania płyt; dzięki temu, mieszadło staje się urządzeniem wielofunkcyjnym – może jednocześnie mieszać płyn w naczyniu, a także podgrzewać je do żądanej temperatury.

Tego typu mieszadła używane są w laboratoriach chemicznych, medycznych i fizycznych.