Szafy chłodnicze dla służby zdrowia

Szafy chłodnicze dla służby zdrowia

Niezastąpionym sprzętem w placówkach służby zdrowia są szafy chłodnicze. Ich dobór zależy od potrzeb i wielkości placówki. Największe zapotrzebowanie mają laboratoria medyczne.

Wymagania wobec szaf chłodniczych dla placówek medycznych

Każdy sprzęt stosowany w placówkach służby zdrowia musi spełniać rygorystyczne wymagania określone dyrektywach unijnych i ustawie o sprzęcie medycznym z 2010 roku. Sprzęt przeznaczony dla placówek służby zdrowia musi posiadać certyfikat jakości uzyskany w wyznaczonych urzędach certyfikacyjnych. Szafy chłodnicze muszą być wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości i zapewniających prawidłowe warunki przechowywania.

Charakterystyka szaf chłodniczych

Szafy chłodnicze (zobacz) stosowane w laboratoriach, aptekach i szpitalach muszą być wyposażone w elektroniczne termostaty umożliwiające precyzyjne ustawienie temperatury. Zewnętrzne wyświetlacze ułatwiają jej kontrolowanie. Dodatkowo powinny być wyposażone w alarm informujący o otwartych drzwiach, braku zasilania lub nagłej zmianie temperatury wewnątrz szafy.

Rodzaj zastosowanych półek i szuflad najczęściej dostosowany jest do potrzeb danej placówki. Płytkie szuflady z przegródkami ułatwiają przechowywanie lekarstw, natomiast ze specjalnymi otworami przechowywanie probówek z materiałem do badania.

Do przechowywania osocza służą specjalne zamrażarki działające w niskim zakresie temperatur i z funkcją szybkiego zamrażania.