Elektroliza wody

Elektroliza wody

W laboratoriach na całym świecie poszukiwane są nowe metody na pozyskiwanie nowych źródeł paliw. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest elektroliza wody oraz pozyskiwany dzięki niej wodór.

Woda – paliwo przyszłości?

Woda w swojej postaci czystej chemicznie zawiera w sobie jedynie cząsteczki H2O, czyli dwa atomy wodoru i jeden tlenu. Wodór jest to pierwiastek, który ma właściwości łatwopalne, a przez to jest postrzegany jako potencjalne paliwo przyszłości.

Wodór ma oczywiście swoje wady i zalety. Do zalet możemy spokojnie zaliczyć dostępność tego surowca. Wodór jest pierwiastkiem, który w całym wszechświecie występuje najpowszechniej. Nie inaczej jest na ziemi. Znajdziemy go w wielu węglowodorach (współcześnie wykorzystywane paliwa płynne mają go dużo), ale do pozyskiwania wodoru w postaci czystej najlepiej nadaje się woda.

Elektroliza wody

Elektroliza wody jest to jeden z najlepszych sposobów na to, aby pozyskiwać wodór. Woda ma zdolność do wytwarzania jonów. Jony te są zarówno dodatnie H+ jak i ujemne OH-. Jeśli do wody wsadzimy elektrodę dwubiegunową (+/-), którą podłączymy do źródła napięcia zewnętrznego, wówczas na anodzie zacznie się wydzielać wodór. Wodór ma jednak jedną wadę. W mieszaninie z innymi gazami w odpowiednich proporcjach może być wybuchowy.

Elektroliza wody – poczytaj na Danlab.pl