Zasada działania wirówki laboratoryjnej

Zasada działania wirówki laboratoryjnej

Wśród wyposażenia laboratorium możemy wymienić między innymi szkła, cieplarki, ale również wirówki. Są to urządzenia służące do rozdzielania składowych różnego rodzaju zawiesin. Budowa jest stosunkowo prosta – składa się z głównie z rotorów, które obracając się pod kątem 45 stopni generują przyspieszenie. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że niektóre z wirówek mogą kręcić się nawet z prędkością do miliona obrotów na minutę. Jest to cecha charakterystyczna dla niewielu, ściśle wyspecjalizowanych wirówek.

Odseparowanie cząsteczek, czyli zasada działania

Jak wspomniano we wstępie – wirówka działa na zasadzie odseparowywania cząsteczek poprzez generowanie przyspieszenia. Podczas wirowania cięższe cząsteczki oddzielają się od lżejszych, przez co możliwe jest nawet wyodrębnienie bakterii lub wirusów. Wartość przeciążenia możliwa do uzyskania jest tym większa, im większa jest próbka. 

wirówka laboratoryjna

Jako średnie wartości można przyjąć:

  • Duża wirówka o dużej prędkości osiąga około 20 000 obr./minutę.
  • Typowe probówki mogą pomieścić między 25 do 30 ml.

Rodzaje wirówek

Modeli jest wiele, oczywiście główną różnicą jest ich przeznaczenie – w zależności od rodzaju wykonywanych badań. Rozróżnić możemy również modele pracy: horyzontalne, filtracyjne oraz sedymentacyjne. 

Głównym podziałem wirówek jest jednak ich budowa, przykładowe z nich to:

  • miniwirówki,
  • wirówki stołowe,
  • wirówki z możliwością ustawienia temperatury, przykładowo sprzętu z funkcją chłodzenia działają w zakresie od -20 do -40 st. Celsjusza,
  • wirówki próżniowe.