Chłodziarko-zamrażarka- czy warto ją mieć w swoim laboratorium?

Chłodziarko-zamrażarka- czy warto ją mieć w swoim laboratorium?

Chłodziarko- zamrażarka laboratoryjna to niezbędny element wyposażenia profesjonalnej apteki, laboratorium czy gabinetu lekarskiego. Jedno urządzenie łączy w sobie funkcje chłodziarki i zamrażarki, dzięki czemu zapewnia trwałość przechowywanych substancji bez względu na ich wymagania termiczne.

Funkcje

chłodziarko zamrażarka

Chłodziarko zamrażarka pozwala na bezpieczne przechowywanie i zamrażanie substancji wrażliwych na temperaturę, materiałów wybuchowych i łatwopalnych. Z tego powodu świetnie sprawdza się w laboratoriach, wydłużając termin przydatności odczynników chemicznych i materiałów biologicznych. Znajduje także zastosowanie w aptekach i niektórych gabinetach lekarskich, gdyż często, żeby zapewnić skuteczność leków trzeba je przechowywać w niskich temperaturach. Chłodziarko-zamrażarki działają w szerokim zakresie temperatur- od kilku do kilkunastu stopni w części chłodniczej i nawet do ponad trzydziestu stopni na minusie w zamrażarce. W jednym urządzeniu można więc przechowywać substancje o różnych wymaganiach termicznych, także te bardzo wrażliwe na wszelkie wahania temperatury.

Budowa

Urządzenie to inwestycja na lata- jest wyprodukowane z trwałych materiałów, najczęściej ze stali nierdzewnej. Producenci oferują sprzęt o różnych gabarytach, ze zróżnicowaną ilością półek, szuflad czy przegródek. Wytrzymała konstrukcja ma wbudowaną ochronę antywybuchową oraz alarm informujący o niewłaściwej temperaturze, niedomkniętych drzwiach i innych odchyleniach od normy. W bardziej zaawansowanych chłodziarko-zamrażarkach jest także możliwość precyzyjnego monitorowania wewnętrznego rozkładu temperatury- można więc np. sprawdzić ile jest stopni np. w lewym górnym, a ile w prawym górnym rogu.