Alkoholomierz – jak oznaczyć stężenie alkoholu?

Alkoholomierz – jak oznaczyć stężenie alkoholu?

Jedną z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać, przygotowując domowe trunki, jest kontrola ich parametrów. Moc domowych alkoholi powinna być na bieżąco oznaczana. Alkoholomierz jest narzędziem pozwalającym ocenić stężenie  procentowe alkoholu. Jest to przyrząd dokładny, bezpieczny i prosty w obsłudze. 

Alkoholomierz – co to takiego?

Konstrukcja alkoholomierza nie jest skomplikowana, dzięki czemu jego obsługa nie nastręcza żadnych problemów. Większość obecnych na rynku urządzeń wykonanych jest ze szkła i wyglądem przypominają termometry. Alkoholomierz różnią się między sobą czułością i długością skali. Do pomiaru mocnych alkoholi najlepsze są alkoholomierze, których zakres to np. 0 – 100% lub 70 – 100%. Kolejny parametr alkoholomierza to dokładność pomiaru, która może wynosić np. 2% lub 0,2%. Alkoholomierz precyzyjny cechuje się dokładnością pomiaru na poziomie 0,5 %.

Można nabyć również alkoholomierz profesjonalny z termometrem i korektą, który pozwoli na pomiar stężenia alkoholu przy dowolnej temperaturze. Dołączone do alkoholomierza tabele umożliwiają przeliczenie temperatury i stężenia. 

alkoholomierz

Jak obsługiwać alkoholomierz?

Przystępując do pomiaru stężenia procentowego alkoholu przy użyciu alkoholomierza bez korekty, należy mieć na uwadze, że temperatura oznaczanego płynu musi wynosić około 20 stopni Celsjusza, gdyż urządzenia skalowane są do tej temperatury. Zbyt wysoka, lub zbyt niska temperatura może zniekształcić wynik pomiaru.  Do większości alkoholomierzy dołączona jest szklana menzurka, która usprawnia pomiar. 

Alkoholomierz precyzyjny oznaczy stężenie procentowe alkoholu m.in.:

– wódki, 

– spirytusu,

– bimbru,

– whisky,

– inne trunki, w których zawartość cukru jest minimalna. 

Pomiar rozpoczyna się od napełnienia menzurki lub wysokiej szklanki, porcją badanego alkoholu. W przygotowanym płynie należy zanurzyć alkoholomierz, tak aby nie dotykał on ścianek szklanego naczynia. Po upływie około minuty, poziom płynu wewnątrz alkoholomierza wskaże zawartość alkoholu w badanej cieczy.

Czy alkoholomierz zmierzy moc nalewki lub wina?

Alkoholomierz nie może posłużyć do precyzyjnego określenia stężenia procentowego alkoholu w winach, nalewkach, likierach i piwie, gdyż cukry zaburzają wynik pomiaru.