Gdzie wykorzystywane są mikroskopy stereoskopowe?

Gdzie wykorzystywane są mikroskopy stereoskopowe?

Mikroskopy stereoskopowe to urządzenia, które zapewniają pełen profesjonalizm badań związanych z obserwacjami stereoskopowymi. Dzięki możliwości powiększenia obrazu do 80 razy i wyposażeniu w adapter fotograficzny, a także podświetlenie LED jest on szeroko wykorzystywany w wielu dziedzinach. Sprawdźmy, gdzie taki mikroskop jest najczęściej stosowany.

Genealogia i paleontologia

Mikroskopy stereoskopowe doskonale radzą sobie z obiektami przestrzennymi, których faktura wymusza do stosowania bardzo dużych przybliżeń obrazu. Przykładem takich dziedzin jest z pewnością genealogia oraz paleontologia. W obu przypadkach mikroskopy stereoskopowe zdają swój egzamin i znacznie przyspieszają prace związane z katalogowaniem nowych obiektów. Dzięki wygodnym dodatkom, takim jak regulowane podświetlenie LED, użytkowanie mikroskopu może trwać nawet kilka godzin. 

Numizmatyka

Specjaliści od monet bardzo często wykorzystują mikroskopy stereoskopowe do określania autentyczności i wartości monet. W tej dziedzinie niezwykle ważne są detale, które mogą być widoczne dopiero pod mikroskopem. Za wykorzystaniem modelu stereoskopowego w takich obserwacjach przemawia fakt, że obserwowany obiekt w żaden sposób nie musi być przygotowywany, co doskonale znane jest z użytkowania innych rodzajów mikroskopów. 

Biologia

Podobnie jak w przypadku skał i minerałów, mikroskopy stereoskopowe świetnie nadają się także do analizowania fragmentów roślin. Dlatego też ten model mikroskopu powszechnie wykorzystywany jest w dziedzinie biologii i botaniki. Głowica binokularowa z wyposażonym adapterem fotograficznym ułatwia obserwacje i zapewnia duże prawdopodobieństwo prawidłowego zidentyfikowania obserwowanego obiektu.