Palnik gazowy – niezbędny element każdego laboratorium

Palnik gazowy – niezbędny element każdego laboratorium

Palniki gazowe są kluczowym elementem każdego laboratorium. Te z pozoru nieskomplikowane urządzenia stanowią jedno z głównych narzędzi, którymi posługują się na co dzień pracownicy laboratoriów. Szeroki wybór palników na rynku pozwala na dostosowanie się nie tylko do twoich wymagań funkcjonalności urządzenia, ale również do twojego portfela. Wszystkie palniki są zgodne z odpowiednimi normami bezpieczeństwa, co pozwala na bezpieczne ogrzewanie roztworów czy sterylizacji.

Budowa oraz wykorzystanie

Palniki gazowe laboratoryjne służą w przemyśle chemicznym jak i w miejscach zajmujących się badaniami od wielu lat. Urządzenia te służą nie tylko do ogrzewania cieczy lub substancji, ale również do ich zadań należy sterylizacja narzędzi czy wyprażanie. Kluczowym elementem jest sposób ich zasilania w paliwo gazowe, ponieważ istnieją dziś palniki zasilane gazem propan/butan jak i te na gaz ziemny. Jednym z najnowszych udogodnień stosowanych przez producentów są palniki przystosowane do pracy bezprzewodowej (sprawdź tutaj), czyli zasilane gazem w odpowiednich pojemnikach.

palniki gazowe laboratoryjne

Istnieją również na rynku palniki laboratoryjne z wbudowanym wyświetlaczem cyfrowym służącym do kontrolowania temperatury płomienia, dawki spalanego gazu czy szereg zabezpieczeń, które pozwalają na pewną pracę w każdych warunkach. Sterowanie palnikami, które nie są wyposażone w cyfrowy system kontroli odbywa się za pomocą zaworu głównego, zaworu odcinającego lub zaworu nożnego.

Rodzaje palników 

Palniki gazowe możemy podzielić nie tylko ze względu na ich funkcjonalność dostosowywaną przez producenta do naszych potrzeb, ale również ze względu na budowę samego urządzenia określaną przez normy bezpieczeństwa, jak i normy konstrukcyjne. Wśród podstawowych rodzajów gazowych palników laboratoryjnych mamy urządzenia takie jak:

palnik Meckera – charakteryzuje się szerokim wylotem dyszy i wykorzystywany jest głównie w procesie prażenia próbek,

palnik Bunsena  – wykorzystywany najczęściej do podgrzewania próbek,

palnik Teclu – to zmodyfikowany palnik Meckera charakteryzujący się większą dokładnością poprzez możliwość regulacji dopływu powietrza.